Imam 38 godina i jedno dete. Zbog obilnog i produzenog menstrualnog krvarenja javila sam se ginekologu koji je ultrazvucnim pregledom dijagnostikovao miom na zadnjem zidu materice velicine 5×5 cm. Kakvo mi lecenje savetujete s obzirom da zelim jos da radjam? V.M., Arandjelovac
Miomi su dobrocudni tumori u zidu materice gradjeni od misicnog tkiva koji mogu biti smesteni u razlicitim delovima materice, razlicite velicine, pojedinacni ili mnogobrojni i mogu uzrokovati neplodnost. Svaka cetvrta zena ima miom. Miomatozni cvor velicine koju navodite uz obilno i produzeno krvarenje zahteva operativno uklanjanje. S obzirom na Vase godine i zelju za ocuvanjem reproduktivne sposobnosti preporucuje se laparoskopska miomektomija kojom se odstranjuje samo miom, dok materica ostaje u telu. Operativni zahvat laparoskopskim putem ima prednosti u odnosu na miomektomiju uz otvaranje trbusnog zida/”laparatomiju”/, jer je pracena manjim brojem komplikacija, hospitalizacija traje krace i postoperativni oziljak je manji.
Prepoznajte simptome!
- Preobilno menstrualno krvarenje
- Nadutost trbuha
- Bol u ledjima
- Bol u toku polnog odnosa
- Zatvor
- Ucestalo mokrenje
- Spontani pobacaj
Lecenje
- Ako su miomi mali i nisu praceni simptomima predlazu se REDOVITE KONTROLE radi pracenja porasta,ali i smetnji koje mogu izazvati.
- LEKOVI koji smanjuju sekreciju hormona estrogena mogu dovesti do privremenog smanjenja velicine mioma.
- Ukoliko su miomi veliki, izazivaju obilna krvarenja, pritisak na okolne organe i bolove predlaze se OPERATIVNO LECENJE /uklanjanje materice ”Histerektomija”/, kod zena koje su radjale i kada imaju vise mioma. Miomektomija kojom se uklanja samo miom,dok materica ostaje u telu je izbor operacije kod zena koje imaju pojedinacan miom i zele jos da radjaju, narocito laparoskopskim putem.
- Nove mogucnosti lecenja predstavlja EMBOLIZACIJA MATERICNE ARTERIJE. Ovim postupkom se prekida dotok krvi miomu, zbog cega se on smanjuje.