
U ljubavi dolazi do stvaranja partnerstva kada se dvoje ljudi zbližava da bi zajedno stvorili novu realnost. Ako se oboje kreću jedno prema drugom i vezuju u fizičkoj, emocionalnoj, duhovnoj i duševnoj sferi, oni prelaze iz realnosti odvojenog «ja» u zajedničku realnost «mi».
Ni jedno «ja» pri tome nije poništeno već se oba JA jednostavno povećavaju i unapređuju. Jedno drugom partneri su kao katalizatori. Stvarajući «mi» realnost znači da formirate tim sa namerom da zajednički putujete kroz život udruženim snagama.
Ovako bi to trebalo da izgleda u idealnom slučaju koji podrazumava da ste na pravi način i harmonično izgradili sebe i samim ti napravili dobar izbor.
Dobrim izborom se ne završava priča, jer je život pun izazova pa u skladu sa tim celog života se nalazimo u novim situacijama koje manje ili više upešno razrešavamo.Naš odnos sa partnerom raste i razvija se tokom života kao i mi sami.
U svakodnevnom životu nužni su stalni dogovori i kompromisi.Oni naravno treba da budu ravnopravni ,da se ni jedna strana ne oseti uskraćenom. STVARANJE LJUBAVI JE PROCES
Prelazak od JA ka MI zahteva promenu u pogledu perspektive i energije.Pravo partnerstvo podrazumeva razvojni proces.Ući u brak ili partnerstvo uopšte nije teško. Ali stvaranje prave zajednice predstavlja težak zadatak koji može da se ostvari samo uz poštovanje procesa razvoja i stvaranja zdravog odnosa u koji se kontinuirano ulaže vreme, pažnja i strpljenje neophodno za usklađivanje.
Sigurno je da se emocije prema partneru menjaju.Ukoliko vremenom “imamo više očaranja a manje razočarenja partnerom” i ukoliko emocije prema partneru postaju postojanije, snažnije i zasnovane na poštovanju i poverenju, to je pokazatelj postojanosti našeg partnerstva.
Mnogo faktora utiče na uspostavljanje kvalitetnog partnerskog odnosa.Pol Gotman, porodični terapeut koji je u Vašingtonu osnovao Institut za brak i porodicu, je posebno isticao da je za uspešan partnerski (ili bračni odnos) potrebno sledeće:
1.PRIJATELJSKI ODNOS koji podrazumeva uzajamno poštovanje i uvažavanje uz uživanje kada se nalazi u društvu partnera.
2.PARTNERI POSEDUJU KAPACITET ZA OPORAVAK, REPARACIJU, OBNAVLJANJE što znači da kada se prolazi kroz krize, nesporazume, kada se suočava sa raznim problemima, par ima kapacitet za prevladavanje i funkcionalno rešavanje problema.
3.NEGOVANJE I PODSTICANJE NEŽNOSTI, UVAŽAVANJA I DIVLJENJA
4.DOZVOLA DA PARTNER UTIČE NA NAS I OBRNUTO što podrazumeva dobar balans između individualnosti i zajedništva ali I fleksibilnost u međusobnom odnosu.
5.MEĐUSOBNA OKRENUTOST U SVAKODNEVNIM, MALIM STVARIMA podrazumeva dobro međusobno praćenje i izlaženje u susret uzajamnim potrebama kada su sitne stvari u pitanju.
6.REŠAVANJE PROBLEMA KOJI SU ZA REŠAVANJE znači da se poseduje kapacitet za razlikovanje problema koji se mogu rešavati od onih koji se ne mogu rešiti brzo, sada i odmah već iziskuju vreme, strpljenje, toleranciju.
7.GRAĐENJE ZAJEDNIČKOG SISTEMA VREDNOSTI
Mr sci Tamara Klikovac, psiholog, porodični psihoterapeut.Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, Odeljenje pedijatrijske onkologije